تحقیق در مورد چهارده معصوم

تحقیق در مورد چهارده معصوم

تحقیق-در-مورد-چهارده-معصوملینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 3 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏يكشنبه ‏۲۱‏ مهر ‏۱۳۸۷
‏الاحد ‏۱۱‏ شوال ‏۱۴۲۹
‏صفحه اول‏ >> ‏پرسش و پاسخ‏>>‏تاريخ تدوين حديث‏>>‏نگارش و تدوين حديث

Top of Form
           ‏با ‏همه ‏واژه هاي 
‏با ‏عين عبارت 
 ‏دسته کم يکي ‏از واژه هاي 
 ‏بدون ‏واژه هاي 
Bottom of Form
‏پرسش :
‏آيا ائمه‌ي دوازده‌گانه ـ عليهم السلام ـ ‏از خود اثر مدون، تأليف يا رساله و تفسيري، بر جاي گذاشته‌اند، كه شيعيان بدان ‏استناد كنند، لطفاً شرح دهيد؟
‏پاسخ :
‏در ابتدا بايد دانست كه حديث، نزد شيعه ‏از ويژگي‌هايي برخوردار بوده كه سبب امتيازش از حديث نزد اهل سنت شده است، كه به ‏طور اختصار آن را چنين مي‌توان توصيف كرد:
1. ‏دايرة حديث و معارف نزد شيعه، ‏فراتر از اهل سنت است، زيرا شيعيان براساس آموخته‌هاي خويش از كتاب و سنت پيامبر، ‏بر اين باورند، كه عدد معصومان چهارده تن است و قول فعل و تقرير (تأييد عمل افراد) ‏آنان به يك ميزان، از اعتبار و حجّيت برخوردار است بر همين اساس است كه دورة دسترسي ‏به معصوم، نزد شيعه تا پايان قرن سوم ادامه دارد با آنكه بر اساس اعتقاد اهل سنت با ‏رحلت رسول اكرم(ص) دسترسي به معصوم از بين مي‌رود.
2. ‏نزد شيعيان هيچگاه كتابت ‏و نشر حديث متوقف نگشت، براساس تعليم پيامبر و عترت او، در همه دوره‌ها كتابت حديث ‏رواج داشته و امامان معصوم خود نيز در اين امر پيشگام بوده و ياران خود را بدان وا ‏مي‌داشتند.
3. ‏شيعيان از همان ابتداء تلاش كردند كه كتب و مجموعه‌هاي معاريف و ‏حديثي را با سلسله‌ي اسناد نگه‌داري كنند، گاه مي‌شد كه شكنجه‌هاي زيادي را براي ‏حفظ كتب و احاديث ائمه تحمل مي‌كردند. كه در تاريخ به نام ابن ابي عمير،‌محمد بن ‏يونس بن عبدالرحمان و…. در اين زمينه برمي‌خوريم.[1]
‏بعد از نكات پيش گفته پاسخ را در سه بخش بيان مي‌داريم:
1. ‏آيا اهل بيت (ع) اثر مكتوبي (نامه، كتاب و…) از خود بر جاي گذاشته‌اند؟ در ‏جواب بايد گفت: كتاب‌هايي به اهل بيت منسوب است 1. برخي در دسترس ما نيست ( مانند ‏خيلي از كتاب‌هايي كه در بخش دوم نامبرده مي‌شود)
2. ‏برخي نسبت آن قطعي و در ‏دسترس است، مانند: نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه، و رواياتي كه در جوامع روايي با سند ‏نقل شده است كه نسبت به ائمه قطعي است در مجموع، ولي تك تك روايات آن از نظر سندي ‏به سه دسته تقسيم مي‌شوند: الف روايات متواتره كه بسيار اندك است ب: روايات آحاد ‏معتبر كه در فقه معتبر است ولي در معارف دين علم‌آور نيست. ج روايات جعلي و ضعيف.
3. ‏برخي نيز مشكوك است، مانند: تفسير منسوب به امام حسن عسكري (ع)، فقه الرضا (‏ع) منسوب به امام هشتم (ع) و…
2. ‏مجموعه آثاري كه از اولياي دين براي ما ‏باقي مانده است چه قدر است و در چه كتابي آمده است؟ پاسخ اين است، كه آثار ائمه (ع) ‏سه مرحله را پشت سر گذاشته است.
‏الف: دوران حضور ائمه (ع):
‏در اينجا به ‏برخي از دوره‌ها اشاره مي‌شود:
1. ‏دوران علي (ع) : اولين كتاب حضرت (ع) تفسير ‏قرآن است.[2] ‏دومين كتاب «كتاب السنن ‏والقضايا والاحكام.» كه ابواب مختلف فقهي در آن گرد آمده است.[3] ‏سومين كتاب، كتاب جامعه، و يا كتاب علي (ع) ‏است.[4] ‏صحيفه علي (ع) كتابي ديگر است ‏كه حجم آن كمتر از كتاب علي و الجامعه مي‌باشد.[5]‏و هيچ كدام از كتاب‌ها اكنون در دست نيست. عهدنامه مالك اشتر ‏يكي ديگر از كتب آن حضرت به شمار مي‌رود، به جز اين‌ها نامه‌هاي ديگر حضرت به ‏واليان و عاملان را نيز بايد در شمار همين مكتوبات آورد.[6] ‏كه بيشتر اين‌ها در نهج البلاغه و مستدرك آن «نهج الصباغه» ‏آمده است و همچنين كتاب‌هاي ديگري كه توسط شاگردان حضرت جمع‌آوري شده، چون «جاثليق» ‏از سلمان فارسي ـ عليهما السلام ـ «الخطبه» از ابوذر، و كتاب قضاوت‌هاي علمي ـ عليه ‏السّلام ـ و كتاب تفسير توسط عبدالبربن عباس، صحيفة «مناسك حج» توسط جابربن عبدالله

 

دانلود فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *